Informator Turystyczny
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Prowadzimy w Polsce Dystrybucję Map:

Słowacja

Węgry

Rumunia

 

Polecamy Karpaty Ukraińskie

Csóványos (938 m n.p.m.) - Börzsöny - Węgry 0
Na północ od Zakola Dunaju roztaczają się góry Börzsöny, których południowe stoki opadają malowniczo, aż do Dunaju. Z północy i zachodu okala je rzeka Ipoly, która stanowi granicę Węgier. Na wschodnie góry łagodnie przechodzą w obniżenie, oddzielające je od gór Matra. Przeciętna wysokość tego wulkanicznego pasma górskiego, wynosi 600-700 m. Najwyższe jego szczyty to: Csóványos (939 m.), Mogosfa (916 m.), Hagy Hideghegy (864 m.). Górne partie wzgórz pokrywają lasy bukowe i dębowe, a w dolnych partiach i dolinach rozciąga się obszar sadów owocowych. Tereny te są nader obfite w źródła, przecina je wiele potoków i malowniczych wąwozów, a gęsta sieć szlaków turystycznych prowadzi zarówno na szczyty, jak i do ukrytych w lasach ruin. Niegdyś Börzsöny były królewskim rejonem łowieckim, szczególnie chętnie polował tu Maciej Korwin. W wiekach późniejszych powstały liczne pałacyki myśliwskie, w których mieszczą się dzisiaj schroniska turystyczne i domy wczasowe. Od 1997 roku na większości obszaru gór znajduje się park narodowy Duna-Ipoly Nemzeti Park.Ze szczytów Börzsöny widać w pogodny dzień panoramę pagórkowatego obszaru ciągnącego się, aż do gór Matra. Jest to Kotlina Nograd, urozmaicony teren rolniczy, gdzie wszystkie strumienie , drogi, a nawet linie kolejowe wiją się miedzy wzgórkami w niezliczonych meandrach.

Warto zwiedzić:

Zamek Nógrád
Zbudowany w czasach Arpadów (X-XIII w.) Turcy uczynili z niego jedną z ważniejszych twierdz granicznych. W czasie walk wyzwoleńczych w 1685 r. zamek został wysadzony w powietrze. Zniszczeniu uległy niemal całkowicie mury, wieże i bastiony.

Zamek Drégely
Zawdzięcza swą sławę balladzie wybitnego poety romantycznego Janosa Arany. Akcja ballady toczy się w roku 1552, kiedy to zamek oblegały wojska tureckie. Bohaterski komendant twierdzy, Szondi, walczył na czele załogi z przeważającymi siłami wroga i zginał w nierównej walce. Turcy wzruszeni bohaterstwem węgierskiego rycerza, oddali mu hołd.

Nagybörzsöny
Stare miasteczko górnicze, w którym znajdują się cztery kościoły pochodzące z różnych epok. Najstarszy kościół pod wezwaniem św. Stefana zbudowany w XII w., ale jego wystrój wewnętrzny i zewnętrzny pochodzą z późniejszych czasów (piękna brama z XVw.). Drugi kościół górniczy, ma na drzwiach wycięty stary "znak górniczy" i datę 1417. Interesujące jest pochodzenie  "Górniczego Znaku" - w pobliżu wioski istniały od czasów średniowiecza kopalnie złota i srebra, wydobycia zaniechano dopiero w roku 1846 z powodu wyczerpania złóż. Trzeci kościół zbudowano w XVIII w. w stylu węgierskiego baroku, czwarty zaś, ewangelicki z XIX w. zbudowany jest w stylu klasycyzującym.

 

Csóványos (939 m.)

 

Szlakiem z Diósjenős na Nagy Hideg-Hegy (843m.) 

  

Nagy Hideg-Hegy (843m.) 

 

 


Z Nagy Hideg-Hegy na Csóványos
 Csóványos z widoczną wieżą Na SzczycieWidok z Wieży

 


Proponowana Mapa:Börzsöny mapa turystyczna
1 : 40 000 Cartographia Hungary
Komentarze do wpisu (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl