Informator Turystyczny
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Prowadzimy w Polsce Dystrybucję Map:

Słowacja

Węgry

Rumunia

 

Polecamy Karpaty Ukraińskie

Rabka Zdrój - Zaryte - Kościół p.w. MB Częstochowskiej 1
Msze święte:
Niedziele i Święta: 8:00, 10:30, 18:00
Poniedziałek, Czwartek: 7:00
Wtorek, Środa Piątek, Sobota: 18:00

Odpust:
MB Częstochowskiej, 26 sierpnia

Kancelaria Parafialna:
w dni powszednie po Mszy św.

Adres:
ul. Zaryte 148a,
34-700 Rabka-Zdrój
tel. +48 18 268 41 41

Początki kościoła parafialnego w Zarytem sięgają roku 1815, kiedy to wybudowano kamienną kapliczkę zachowaną do dzisiaj w obrębie świątyni. W 1927 roku właściciele miejscowego tartaku i młyna poszerzyli kapliczkę dostawiając do niej drewnianą przybudówę. Przez długie lata kapłani dojeżdżający z Rabki odprawiali w niej nabożeństwa niedzielne. W okresie międzywojennym Zaryte cieszyło się wśród mieszkańców Krakowa sławą miejscowości wczasowej.

W 1977r. w miejscu drewnianej przybudówki wymurowano ściany z pustaków i cegieł. Wszystko to zrobiono bez zezwolenia budowlanego w ciągu trzech dni i jednej nocy. Dzieło powstałe z inicjatywy ks. Bolesława Wawaka przy ofiarnym zaangażowaniu wszystkich Zarycian wspierał swa obecnością Kardynał Karol Wojtyła.

W roku 182 ks. Ryszard Gołuch uzyskał zgodę na rozbudowę kaplicy. Wybudowano kościół z dwoma potężnymi wieżami krytymi gontem mieszczący w swoim zarysie poprzednie kaplice. Większość prac budowlanych wykonali osobiście mieszkańcy Zarytego. Poświęcenia nowego kościoła w 1987 roku dokonał Kardynał Franciszek Macharski. Dnia 24 czerwca 1989 roku utworzono Parafię Matki Bożej Częstochowskiej w Rabce - Zarytem liczącą około 900 parafian.

W latach dziewięćdziesiątych wykończono i ogrodzono kościół, a na pamiątkę Roku Jubileuszowego 2000, parafianie ufundowali dzwony o wadze 800, 500, 260 kg razem z dzwonnicą oraz figurą Chrystusa Zbawiciela.
 

Komentarze do wpisu (1)

10 maja 2020

Dziękuję proboszczowi za transmisję mszy świętej w której mogłam uczestniczyć to było dla mnie ogromne przeżycie jeszcze raz bardzo dziękuję

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl