Informator Turystyczny
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Prowadzimy w Polsce Dystrybucję Map:

Słowacja

Węgry

Rumunia

 

Polecamy Karpaty Ukraińskie

Małe Ciche - Kościół p.w. św. Józefa Oblubieńca N.M.P. 0
Msze święte:
Niedziele i Święta: 8:30, 9:00 (kaplica Wiktorówki), 11:00 (kaplica Wiktorówki), 11:00, 13:00 (kaplica Wiktorówki), 17:00 (kaplica Wiktorówki VII‒IX), 18:00 (VII‒VIII 20:00), 18:00 (schronisko Pawilon Włosienica VII‒IX), 19:30 (schronisko Roztoka VII‒IX), 20:00 (schronisko Dolina Pięciu Stawów VII‒IX):
Sobota: 18:00 (VII‒VIII 20:00)
W dni powszednie: 18:00 (w roku szkolnym)

Odpust:
św. Józefa, 19 marca

Kancelaria Parafialna:
wt., czw. 18:30‒19:00
sob. 11:00‒12:00

Adres:
Małe Ciche 47,
34‑531 Murzasichle
tel. +48 18 208 41 38

W latach 60-tych XX wieku inicjatorami budowy kościoła we wsi byli m.in. bracia Pawlikowscy "Parulin", F. Pawlikowski "Rumańciorz" oraz bracia Pawlikowscy "Borowi" - właściciele parceli i budynku obecnej plebani, w której przed wybudowaniem kościoła odprawiano msze św., tam też odbywały się lekcje religii. Ze składki pieniężnej złożonej przez mieszkańców wsi zakupiono parcelę pod kościół. W 1968r. podjęto próbę uzyskania zezwolenia na budowę kościoła, ale ówczesne władze administracyjne takiego zezwolenia nie wydały. Właściciel parceli Józef Pawlikowski "Borowy" uzyskał zezwolenie na budowę stodoły.
Wiosną 1968r. rozpoczęto budowę czynem społecznym mieszkańców pod kierunkiem fachowców. Materiały budowlane zakupiono ze składek wiernych. W czasie budowy dokonano kilku odstępstw od projektu (kształt i ilość okien) spowodowało to interwencję organów porządkowych (próby ukarania właściciela oraz zakaz dalszej budowy, a nawet groźba rozbiórki budynku). Pomimo wszystkich zakazów prace wewnątrz budynku konsekwetnie kontynuowano.
Od 1971r. po śmierci Józefa Pawlikowskiego "Borowego" pracami przy budowie kieruje Franciszek para (do 1992r. kościelny). Wnętrze budynku przybiera wygląd kaplicy, ołtarz główny zdobi obraz św. Józefa, kompletowane są szaty i naczynia liturgiczne. Równocześnie czynione są starania o uzyskanie zezwolenia na kościół, uzyskano je w 1972r. W 1975r. na prośbę mieszkańców ówczesny Kardynał Karol Wojtyła ustanawia Samodzielny Rektorat Ojców Dominikanów w Małem Cichem, do pracy zostają skierowani: ojciec Benedykt Piotrowski i ojciec Leonard Węgrzyniak z równoczesnym powierzeniem im opieki na Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach.
Pod kierunkiem Ojców Dominikanów kontynuowane są prace modernizacyjne kościoła. W 1980r. obraz w ołtarzu zostaje zastąpiony figurą św. Józefa w "portkach" góralskich. Zewnętrzną ścianę budynku zdobi Krzyż Misyjny upamiętniający misje św. z 1990r. W 1990r. w czasie wycieczki górskiej ginie ojciec Benedykt Piotrowski. Jego miejsce zajmuje ojciec Dominik Żelek staraniem którego w 1991r, kościół zostaje wzbogacony o obraz Miłosierdzia Bożego (w bocznym ołtarzu), a w 1992r. o dzwon ufundowany przez uczestników pielgrzymki do Rzymu oraz mieszkańców wsi.


Historia Małego Cichego
Historia powstania Małego Cichego związana jest z Białym Dunajcem, wsią istniejącą od 1579r. Sołtysi Białego Dunajca, którą to funkcje pełnił ród Pawlików, otrzymali nadaniem królewskim z 9 listopada 1669 roku od Michała Korybuta Wiśniowieckiego "... sołectwo ze wszystkimi przynależnościami, góralami i szałasem Wyżnym, Jaworzyną, Cichem...". Polana Ciche długo była terenem pasterskim, później po wykarczowaniu części lasu pojawiły się zagrody zamieszkałe przez cały rok. Osiedlili się tam potomkowie Pawlików, którzy od otrzymania przywilejów szlacheckich w XVIII wieku nosili nazwisko Pawlikowski. Jedna z gałęzi tego rodu napewno mieszkała tu na stałe od 1845r. Później osiedliła się tu rodzina Żeglinów. Te dwa nazwiska są najpopularniejsze we wsi.
Osada pasterska powoli stawała się wioską. Otrzymała nazwę Ciche od polany na której leży oraz dodatek Małe dla odróżnienia od istniejącej już dawniej Cichego Wielkiego. W 1946r. Małe Ciche otrzymało prawa samodzielnej gromady.

 
Komentarze do wpisu (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl