Informator Turystyczny
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Prowadzimy w Polsce Dystrybucję Map:

Słowacja

Węgry

Rumunia

 

Polecamy Karpaty Ukraińskie

Maniowy - Kościół p.w. NMP Matki Kościoła 0
Msze święte:
Niedziela i Święta: 8:00, 9:30 (kaplica Mizerna), 11:00, 16:00
Sobota: 18:30 (zimą 17:30)

Odpust: 
I - NMP Matki Kościoła, poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego
II - św. Mikołaja, 6 grudnia
III - MB Różańcowej (Mizerna), 7 października

Kancelaria Parafialna: 
pon.-sob. 7:15-7:45
pt. po Mszy św. wieczornej

Adres:
ul. Jana Pawła II 1,
34‑436 Maniowy

tel. +48 18 275 09 13

Budowę kościoła zainicjowały komitety Polonii Amerykańskiej, Kanadyjskiej i Austriackiej oraz parafianie z Czorsztyna, Huby, Maniów i Mizernej pod kierunkiem śp. ks. Prałata Antoniego Siudy. Budowa została podjęta w 1979 roku. Patronował jej sam Jan Paweł II oraz Metropolita Krakowski Kard. Franciszek Macharski.
Jako że miejsce pod świątynię znajdowało się na litej skale piaskowej, w ruch poszły nie tylko łopaty i kilofy, ale także ładunki wybuchowe. Materiały gromadzono na różne sposoby, od zakupów po darowizny od parafian, dzięki czemu kosztem ogromnego nakładu sił powstała świątynia o imponującym kształcie.
Kamień węgielny świątyni, poświęcony przez Jana Pawła II podczas mszy świętej na lotnisku w Nowym Targu, został wmurowany 23 VIII 1981 roku przez Metropolitę Krakowskiego kard. Franciszka Macharskiego. Natomiast konsekracji kościoła dokonano w 1989 roku.
Wewnątrz kościoła na uwagę zasługuje barokowy ołtarz oraz wspaniałe organy niemieckiej firmy Emil Hammer Orgelbau. Za ołtarzem głównym znajduje się zakrystia, a nad nimi kaplica Miłosierdzia Bożego wykorzystywana przez grupy spędzające rekolekcje i spotkania modlitewne w domu rekolekcyjnym. Pod główną świątynią znajduje się kaplica, w której odprawiane są msze w okresie zimowym. W tej samej kaplicy, po przeciwnej stronie prezbiterium (tam gdzie normalnie jest chór) znajduje się scena teatralna z kulisami. W części niekościelnej znalazły miejsce: plebania, salki katechetyczne oraz dom rekolekcyjny.

Historia parafii p.w. św. Mikołaja
Parafia istnieje od początku istnienia wsi, to historia kolejnych kościołów wznoszonych przez wiernych z Maniów. Pierwszy z nich modrzewiowy został wzniesiony w 1216 roku i usytuowany był nad Dunajcem, na zachodnim krańcu wsi (przy starej drodze od strony Nowego Targu). Został on zniszczony przez powódź w 1526 roku.
Drugi kościół, tym razem już murowany, wzniesiono w 1662 roku na terenie późniejszego ogrodu plebańskiego. Został on konsekrowany 2 I 1679 roku, przez Sufragana Krakowskiego Biskupa Mikołaja Oborskiego, który troskę o parafię polecił niejakiemu księdzu Sebastianowi. Kościół ten został jednak później rozebrany z powodu niebezpieczeństwa zawalenia, gdyż stał na skarpie podmywanej przez Dunajec. W miejscu prezbiterium starego kościoła zbudowano w 1855 roku kaplicę pod wezwaniem św. Marka, która to zachowała się częściowo (same mury) aż do czasu przesiedlenia wioski na nowe miejsce.
Po epidemii czerwonki, jaka przeszła przez Maniowy w latach 1720-21, w ramach przebłagania wybudowano na cmentarzu kaplicę ku czci św. Sebastiana. Kościółek ten został później przeniesiony na cmentarz w nowej wiosce i obecnie jest jednym z obiektów na tzw. Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.
Trzeci, największy i zarazem ostatni kościół w Starych Maniowach, który zachował się aż do końca trwania wioski na starym miejscu, budowano w latach 1817-1819. Wzniesiono go z funduszy skarbowych za rządów Cesarza Franciszka II, a konsekrował go w 1826 roku Biskup Sufragan Ziegler, rezydujący wówczas w Tyńcu. Jako patrona nowego kościoła obrano wówczas św. Mikołaja - obecnie jest patronem całej parafii. Był on zbudowany w stylu barokowym, z krótkim prezbiterium, zamkniętym tradycyjnym półkolem. Wnętrze świątyni podzielone było filarami przyściennymi, nakrytymi charakterystycznym sklepieniem kolebkowym z lunetami na gurtach (otwory w sklepieniu, w miejscu zejścia się ramion części stropu). Kościół miała 33 m. długości oraz 13 m. szerokości.

- W głównym ołtarzu wzniesionym w stylu rokoko, znajdował się obraz malowany na płótnie z wizerunkiem św. Mikołaja, który obecnie wisi z lewej strony głównego ołtarza w nowym kościele. Został on namalowany przez tutejszego malarza, ucznia Jana Matejki, niejakiego Stanisława Bocheńskiego. Ołtarz miał kamienną podstawę z menzą obciągniętą cementem. A po obydwu jego stronach znajdowały się figurki Jana Nepomucena oraz jana Kantego. Nad ołtarzem umieszczono fgurę św. Mikołaja, przeniesioną jeszzcze z poprzedniego kościoła, która obecnie także znajduje sie ona nad ołtarzem. Fragmenty ołtarza głównego znajdują się obecnie w kościele filialnym w Czorsztynie.

- Po prawej stronie, w przedniej części kościoła znajdował się ołtarz z figurą Matki Boskiej z Lourdes, która obecnie zajęła miejsce w prawym bocznym ołtarzu w nowym kościele.

- Następny ołtarz, Najświętszego Serca Pana Jezusa znajdował się po prawej stronie, obok bocznego wejścia do kościoła (tzw. babińca)

- Trzeci ołtarz miała za patronów św. Franciszka i św. Antoniego. Ołtarz czwarty, Matki Boskiej Różańcowej pełni obecnie rolę ołtarza głównego w kościele filialnym w Mizernej.

Wnętrze kościoła spłonęło w 1848 roku i straty zdołano naprawić dopiero w 1856 roku. Później z pomocą parafian i przy wsparciu finansowym Klubu Parafii Maniowy w Chicago położono w nim marmurową posadzkę, odbudowano przedsionek, salkę katechetyczną, założono centralne ogrzewanie, sprawiono dzwony, które do dzisiaj wiszą w nowym kościele.
Żywot tej świątyni zakończył się w 1995 roku, z powodu konieczności budowy zbiornika retencyjnego. Był jednym z ostatnich budynków, które zrównano z ziemią Starych Maniowach. 
 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl