Informator Turystyczny
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Prowadzimy w Polsce Dystrybucję Map:

Słowacja

Węgry

Rumunia

 

Polecamy Karpaty Ukraińskie

Rabka-Zdrój - Kościół p.w.św. Marii Magdaleny 0
Msze święte:
Niedziela i Święta: 6:00, 8:00, 9:30, 11:00, 12:30, 16:00, 18:30
Soboty: 18:30 (X-III 17:30)

Odpust:
I - św. Marii Magdaleny, 22 lipca
II - MB Rabczańskiej, II sobota września

Kancelaria Parafialna:
pon., wt., pt., sob. 8:00‒10:00
wt., pt. 16:00‒18:00

Adres:
ul. Orkana 8,
34‑700 Rabka Zdrój
tel./fax +48 18 267 67 20

Historia Parafii

 

Nazwę Rabka spotykamy po raz pierwszy w dokumencie Bolesława Wstydliwego z 1254r. Potwierdzał on posiadłości klasztoru Cystersów, którzy na Podhalu prowadzili akcję kolonizacyjną. Użyte w dokumencie wyrażenie "sal in Rabschycza", Długosz tłumaczy jako "sal in Rabka". Oznacza to, że już wówczas warzono tutaj sól, prawdopodobnie na potrzeby klasztoru. Ne wiadomo jednak, czy obok warzelni istniała w tym czasie wieś. Nasilenie akcji kolonizacyjnej przypadło na drugą połowę XIV wieku. W 1364r. Kazimierz Wielki nadał Mikołajowi z Ujścia przywilej pozwalający osadzać wsie na prawie niemieckim pomiędzy rzekami: Rabą, Słoną i Poniczanką. W tym czasie zostały wydane akty lokacyjne wielu miejscowościom, między innymi Mszanie Dolnej, Olszówce, Niedźwiedziowi i Rabce. W 1382r. Ludwik Węgierski odebrał Cystersom "sal in Rabka", a Władysław Jagiełło wraz z innymi dobrami wydzierżawił je możnym rodom.
w pierwszej połowie XVI wieku Rabka przeszła w posiadanie rodziny Jordanów, herbu Trąba, którzy założyli tu i wyposażyli parafię oraz wznieśli pierwszy drewniany kościółek. Został on wybudowany w latach 1557-1565 przez Wawrzyńca Spytka Jordana, założycela pobliskiego Jordanowa. Według miejscowej tradycji kościółek ten zabrała woda podczas olbrzymiej powodzi Raby. Odbudowany wkrótce potem w latach 1600-1605. Modrzewiowy kościół stoi po dzień dzisiejszy. Obiekt ten od 1934r. został przemianowany w Muzeum Regionalne im. Władysława Orkana. Do budowy nowego kościoła parafialnego w Rabce przystąpiono z chwilą gdy stary drewniany stał se niewystarczający dla potrzeb rozrastającej się parafii. Budowa trwała od 1902r. do 1908r. Wielkie zasługi położył ówczesny proboszcz k. Jakub Zych rodem z Chochołowa oraz jego wikariusz ks. Stanisław Kwiatkowski.
Nowo wybudowana świątynię w stylu neogotyckim, konsekrował w 1923r. ks. bp Anatol Nowak, Sufragan Krakowski. W 1929r. kościół otrzymał piękną polichromię wykonaną przez artystę malarza Gebułtowskiego z Oświęcimia. W głównym ołtarzu znajdują się dwa obrazy św. Marii Magdaleny, którą obrano patronką kościoła i parafii oraz łaskami słynący obraz Matki Bożej Rabczańskiej przeniesiony ze starego kościoła. Od 2003r. ku czci Matki Bożej Rabczańskiej obchodzony jest drugi odpust parafialny (przypada w druga sobotę września). W roku 1917r. po śmierci ks. Jakuba Zycha proboszczem został ks. Jan Surowiak, który w 1925r. wybudował nową plebanię, a starą oddał Sistrom Miłosierdzia na prowadzenie ochronki dla dzieci.
W 1937r. probostwo objął ks. Mateusz Zdebski późniejszy Dziekan Makowski i prałat, którego staraniem odnowiono cmentarz przykościelny, wymieniono zwilgotniałe fundamenty kościoła, umieszczono stalle dębowe w prezbiterium, odnowiono i powiększono organy z napędem elektrycznym, sprawiono dwa dzwony i przeprowadzono wiele innych inwestycji. Następnym proboszczem od 1976r. był ks. prałat Tadeusz janikowski. Wybudował on całe zaplecze katechetyczne. Mimo przeszkód ówczesnych władz powstał okazały budynek z salkami katechetycznymi i mieszkaniami dla księży. W 2000r. wyremontowano całą wieżę i dach kościoła oraz pokryto je miedzianą blachą.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl