Informator Turystyczny
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Prowadzimy w Polsce Dystrybucję Map:

Słowacja

Węgry

Rumunia

 

Polecamy Karpaty Ukraińskie

Nowa Biała - Kościół p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej 2
Msze święte:
Niedziele i Święta: 9:00, 11:00 (w języku słowackim), 15:00
Sobota: 19 (zimą 18:00)

Odpust:

I - św. Katarzyny, 25 listopada
II - św. Marii Magdaleny, 22 lipca

Kancelaria Parafialna:
pon.–pt. po Mszy św.

Adres:
ul. Obłazowa 11,

34‑433 Nowa Biała
tel. +48 18 285 16 55

 
Parafia w Nowej Białej istniała już w 1278 roku. W 1725 r. rozpoczęto budowę murowanego kościoła (w miejscu drewnianego, datowanego na 1632r.) pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, który konsekrowano w 1748 r. Murowana budowla w stylu barokowym z przylegającą od strony zachodniej kwadratową więżą z zaokrąglonymi narożami.

Ściany zwieńczone są falistymi gzymsami a wieżą przykryta jest barokowym cebulastym hełmem. Kościół jednonawowy z półkolistym prezbiterium. Ołtarz główny w stylu rokoko. W środku ołtarza umieszczony jest obraz olejny pochodzący z XVIII w. przedstawiający męczeństwo św. Katarzyny. W ołtarzu znajduje się drugi obraz przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem wśród aniołów pochodzący również z XVIII w. W zależności od potrzeby obrazy w ołtarzu głównym wystawiane są zamiennie. Po bokach ołtarza stoją figury św. Barbary i św. Apolonii, a także św. Piotra i Pawła. Zwieńczeniem ołtarza jest kompozycja przedstawiająca Trójcę Świętą w otoczeniu aniołków, obłoków i promieni.

W jednym z ołtarzy bocznych przedstawiona jest scena ofiarowana różańca św. Dominikowi i św. Katarzynie ze Sieny przez Matkę Boską. W kościele znajdują się ołtarze boczne: św Józefa, Serca Pana Jezusa oraz Matki Boskiej Szkaplerznej. Konfesjonał z przepięknymi ornamentami ludowymi pochodzi z 1744r., a klasycystyczna ambona przestawiająca siewcę w stroju spiskim z 1831 r. Jan Szilassy złotnik z Lewoczy wykonał w 1766 r. monstrancję.
 
Stan 3 VI 2018

 
 
 
 
 
 
 
 
Komentarze do wpisu (2)

24 listopada 2018

bardzo tam ładnis

24 listopada 2019

A to ten kościół co pseudosłowacy chcieli księdza zabić

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl