Informator Turystyczny
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Prowadzimy w Polsce Dystrybucję Map:

Słowacja

Węgry

Rumunia

 

Polecamy Karpaty Ukraińskie

Bitwa o Wysoką 1-2 września 1939r. 1

W dniach 1 i 2 września 1939 roku, rozegrała się jedna z pierwszych bitew wojsk polskich w kampanii wrześniowej. W skład wojsk polskich biorących udział w walce wchodziły następujące formacje wojskowe: 10 Brygada Kawalerii Zmotoryzowanej, 12 Pułk Piechoty, Oddział KOP-u, oraz 24 Pułk Ułanów, dowodzone przez pułkownika Stanisława Maczka późniejszego generała. Oddziały te wspomagane były przez miejscową ludność. Niemcy 1 września 1939 roku o godz. 4.45 bez wypowiedzenia wojny przekroczyły granicę Rzeczypospolitej w okolicach Jabłonki, następnie przez Spytkowice skierowały się w stronę Wysokiej. Już tego samego dnia późnym popołudniem nastąpił pierwszy atak wroga na Wysoką. Doskonała obrona szwadronu przeciwpancernego pod dowództwem por. Kiersza zmusiła jednak do odwrotu około 60-70 czołgów nieprzyjaciela pozostawiając kilka wraków na przedpolu. O świcie 2 września rozpoczął się kolejny niemiecki artyleryjski ostrzał Wysokiej. Odpowiedziały mu działa dwóch polskich baterii lekkich z rejonu Naprawy. Po tej wymianie ognia Niemcy zaatakowali, atak jednak ponownie się załamał pod ogniem dział przeciwpancernych polskiej obrony.O godz. 7.00 Niemcy uderzyli kolejny raz, i tym razem ogień polskich dział, zacięty opór żołnierzy i miejscowych ochotników spowodował poważne straty wroga. Po kilku godzinach walki, koło południa czołgi nieprzyjaciela zaczeły się wycofywać w kierunku Spytkowic. Dało to świadectwo dzielności i dobrego wyszkolenia polskich żołnierzy.

Cisza nie trwała długo, nastąpiło ponowne natarcie, tym razem mocniejsze i skuteczniejsze. Działa polskie nie nadążały strzelać do nacierającej masy ponad 200 czołgów wspieranych piechotą zmotoryzowaną. Obrońcy zniszczyli kolejnych kilkanaście czołgów, a kapral Wincenty Dziechciarz z załogą ze swojego działa unieszkodliwił 7 pojazdów pancernych ginąc na stanowisku od ognia nacierających niemieckich czołgów. Około godz. 16.00 wojska nieprzyjaciela przełamały opór i podeszły pod grzbiet Wysokiej. Bitwa o Wysoką powoli przechodziła do historii. Walki znacznie opóźniły zdobycie Jordanowa, a także pozwoliły na przegrupowanie polskich wojsk i przygotowanie planów dalszej obrony. W odwecie za opór i straty Niemcy spalili wieś, spłoneło 148 zabudowań, a wieś uznali za "bandycką".
W bitwie o Wysoką zgineło 55 żołnierzy i 3 osoby cywilne. Na cmentarzu wojskowym na Wysokiej spoczywa 15 poległych a pozostali pochowani zostali w innych miejscowościach. Po wojnie w 1946 roku Rada Państwa odznaczyła Wysoką Krzyżem Grunwaldu III klasy, a w 1955 roku na miejscu zbiorowej mogiły postawiony został pomnik upamiętniający ludzi i ich bohaterskie czyny. Corocznie na tym cmentarzu 1 września odbywają się uroczystości rocznicowe wraz z apelem poległych.


Jeżeli czas Państwu pozwala przyjeżdżajcie tu, aby pokłonić się bohaterom tamtych dni.

Grób Por. Tadeusza StefaniszynaPor. Tadeusz Stefaniszyn ur. 23 VI 1914 w Nowym Sączu. Dowódca 4 kompanii strzel. 12 pułku piechoty "Ziemi Wadowickiej" poległ śmiercią bohaterską w dniu 2 IX 1939r. w obronie Podhala w czasie najazdu hitlerowskiego w wypadzie nocnym II-go batalionu 12 p.p na niemiecką brygadę pancerną w Spytkowicach.
Za dzielność i męstwo odznaczony Krzyżem Virtuti Militari kl. V-ej.

 

Komentarze do wpisu (1)

14 listopada 2018

Cześć i chwała bohaterom. Ilekroć przejeźdżam przez Jordanów, patrzę na te wzgórza na prawo, później spinając się drogą na Podhale wyobrażnia przenika upływ czasu i zaczytana wiadomościami przenika do 1939 roku. Czasu gdzie wojsko polskie stawił czoło agresji Niemiec. Na tych wzgórzach ich czynny i bohaterstwo zaświadczyło o oddaniu Polsce.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl